AXAT: czyli 10 pytań do... Aneta Krasińska [PISARZ]

 5 stycznia 2020          2 komentarze
Salve.
Może i za oknem to zwykły dzień, taki szary i styczniowy. Ale nie dla XARN. W XARN jest to dobry dzień. Bardzo dobry, rzec można. Dlaczego? Bo na pytania dla XARN zgodziła się odpowiedzieć Aneta Krasińska.
Aneta Krasińska jest autorką kilkunastu powieści obyczajowych, w tym można znaleźć parę cykli m. in. "Gdy opadły emocje" czy "Małe tęsknoty". Pisarka jest także współautorką antologii zatytułowanej "O, Matko!", której premiera była 01 maja 2019 roku.
XARN we współpracy z Agencją Runa, pod którą należy portal, zadał Pisarce 10 krótkich pytań, na które Aneta Krasińska ciekawie odpowiedziała. Ciekawi? Więc zapraszam do lektury! Miłego zaczytania.

Pytanie 1: Pani powieści są z gatunku obyczajowego. Dlaczego akurat taki gatunek, a nie inny np. kryminał, thriller?
Aneta Krasińska: Powieść obyczajowa dotyka tematów związanych z życiem. Lubię obserwować codzienność, analizować ją, wyciągać wnioski i przyglądać się reakcjom ludzi na rzeczywistość. Czasem zdumiewają mnie ich reakcje, a to już stanowi świetny materiał na kolejną książkę. Piszę więc to, w czym czuję się dobrze. Wiem, że z powieścią sensacyjną nie poradziłabym sobie, choć ostatnio mam zapędy i wplatam wątki kryminalne do swoich powieści. Na szczęście czytelnicy wybaczają mi tę fanaberię.

Pytanie 2: Czemu porusza Pani takie tematy, jak niezabliźnione rany, choćby w trylogii „Gdy opadły emocje” albo uczucie do księdza w „Finezji uczuć”?
Aneta Krasińska: Nie lubię powielać schematów czy dotykać tematów, które już zostały wielokrotnie poruszane. W życiu jest tak wiele różnych, zaskakujących spraw, które watro pokazać innym. Lubię mówić o tym, co trudne, czasem nieznane czytelnikom, a czasem po prostu chcę pokazać inny punkt widzenia. To jak prowadzenie kogoś w ciemności i podpowiadanie mu, gdzie ma postawić stopę, by się nie potknąć i nie wpaść na inną osobę.

Pytanie 3: Napisała już pani kilka pozycji, w tym też są cykle. Co chce Pani przekazać czytelnikom poprzez swoje pozycje?
Aneta Krasińska: W swoich książkach staram się pokazać tę „gorszą” stronę życia, gdzie kolejne problemy nakładają się na siebie i nie ma prostych rozwiązań, a jednak moi bohaterowie nie poddają się i szukają wyjścia. Często bywają krytykowani i choć upadają, to odnajdują w sobie siłę, by się podnieść i walczyć o siebie i dla siebie. A to jest oznaką człowieczeństwa. W ten sposób chcę przekazać moim czytelnikom, że w żadnej sytuacji nie można się poddać i zatracić chęci do życia.

Pytanie 4: Po jakimś czasie czyta sobie Pani jakąś pozycję, którą Pani napisała i została wydana. Czy po tym czasie widzi Pani coś, co chciałaby Pani zmienić w treści np. coś dopisać, inaczej ująć?
Aneta Krasińska: Za każdym razem, kiedy wracam do swoich książek, znajduję coś, co bym zmieniła, dodała lub wyrzuciła. W pewnym momencie po prostu się poddałam i przestałam czytać książki po ich wydaniu. Na tym etapie niczego już nie jestem w stanie zmienić, więc nie mają sensu dywagacje.

Pytanie 5: Jest Pani współautorem antologii „O, Matko!”. Jak zrodził się pomysł na antologię wraz z innymi Autorami?
Aneta Krasińska: Zimą zostałam zaproszona przez Agnieszkę Krizel - blogerkę i autorkę tomiku poezji do grupy autorów piszących opowiadania, w których bohaterką jest matka. Jako, że akurat miałam przerwę w pracy i wyjeżdżałam na urlop, a że nudzić się nie lubię, to postanowiłam wyjść naprzeciw wyzwaniu i napisać opowiadanie.
Muszę przyznać, że kiedy Agnieszka zaproponowała mi napisanie opowiadania, nie byłam, co do tego przekonana. Wolę pisać dłuższe formy. W tym przypadku musiałam się pilnować, żeby zbytnio nie rozbudować fabuły. Było to jednak ciekawe przedsięwzięcie, bo wymagało dyscypliny i dobrej organizacji, gdyż terminy goniły. Na szczęście udało mi się wywiązać z zadania i dzięki temu mam pamiątkę po minionych feriach.

Pytanie 6: Jeszcze jedno pytanie odnośnie antologii. Jakich 5 słów użyłaby Pani do opisania tej antologii?
Aneta Krasińska:
O – oryginalny temat antologii
M – mnóstwo przemyśleń
A – ambitni autorzy
T – twórcze pomysły
K – konkretne historie
O – otwartość na świat

Pytanie 7: Nie zdziwię, jeśli Pani czyta powieści innych Autorów. Co lubi Pani najbardziej w powieściach u innych Autorów?
Aneta Krasińska: Choć piszę powieści obyczajowe, to sama uwielbiam czytać kryminały i powieści sensacyjne. Jest tam wartka akcja i brak zbędnych opisów, których nie lubię czytać i pisać. Podobają mi się zagmatwane historie i zaskakujące rozwiązania. W tym względzie cenię sobie twórczość Harlana Cobena i podpatruję jego „lekkie” pióro.

Pytanie 8: Czy jest Pani zadowolona ze swoich powieści, które Pani wydała i z tych, które ma Pani zamiar wydać? Jeśli tak, to co powoduje tę radość?
Aneta Krasińska: Każda z tych książek jest inna i kiedy mam wybrać tę, którą najbardziej cenię, czy tę, która jest mi bliska, to mam z tym duży kłopot. Każda jest ważna i pokazuje cząstkę mnie samej. Moje emocje, odczucia i spostrzeżenia. Gdy piszę, żyję życiem moich bohaterów, a może to oni żyją we mnie. Są mi bliscy, a czasem ich nienawidzę, bo utożsamiają najgorsze cechy, ale każdemu z nich daję szansę. Za co lubię moje książki? Bo są cząstką mnie.

Pytanie 9: Co według Pani jest ciężkie w pisaniu książki? A co jest dla Pani najłatwiejsze do zrealizowania?
Aneta Krasińska: Nie lubię pisać opisów. Zawsze wydaje mi się, że i tak nikt ich nie czyta, więc są startą czasu, ale mam poczucie, że bez opisów książka nie może istnieć, więc czasem mam dylemat. Najbardziej lubię wymyślać dialogi, nawet jeśli dotykają one najdziwniejszych tematów (np.: adopcja dzieci przez parę gejów).

Pytanie 10: Jaką krótką radą chciałaby Pani podzielić się z osobami, które rozpoczynają przygodę z pisaniem pozycji literackich?
Aneta Krasińska: Zanim wyślecie swoją książkę do wydawnictwa, pokażcie ją co najmniej trzem osobom i poproście o szczerą opinię. A później zaciśnijcie zęby i weźcie do serca uwagi innych, by dopracować swój styl. Każda uwaga jest ważna i jeśli ufacie tym ludziom, to wiecie, że robią to z życzliwości, by pomóc. W ten sposób można stworzyć coś wyjątkowego.

2 komentarze

  1. Bardzo wielu ciekawych rzeczy dowiedziałam się o tej autorce. Fajny wywiad :D
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Samo życie Anetko. Bardzo ciekawie i interesująco odpowiadałaś.

    OdpowiedzUsuń

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal