RECENZJA: Assassin's Creed: Renesans - Olivier Bowden [KSIĄŻKA]

 22 marca 2020          Brak komentarzy
Salve.
Assassin's Creed to znana seria gier komputerowych, jednak na gry komputerowe nie czas odpowiedni to. Teraz to książka jest tematem. Konkretnie Assassin's Creed: Renesans spod pióra Oliviera Bowdena. Ta powieść nawiązuje do gry Assassin's Creed II. I uprzedzam, jeśli chodzi o porównanie, która pozycja literacka odpowiada grze komputerowej, to już odnotowuję: AC:R jest pierwszą pozycją, gdzie świat opisany w tej części książki odpowiada drugiej części, bo jest to specjalny zamysł Autora. Jeśli ktoś zna całą historię bohatera pierwszej części przygód oraz historię bohatera drugiej części przygód, ten wie, o czym teraz wspominam. Z czasem recenzowania tej serii, wszystko się wyjaśni, o co chodzi z tą zamianą części itd, by jakoś to miało ręce i nogi. Nie mówię, że te gry tego nie mają, ale książki jednak idą innym torem i zwykle są wydane trochę czasu po premierze gry lub zaraz po premierze, w zależności od okoliczności.


Ogólnie to z jednej strony nie lubię czytać książek na podstawie filmu/gry ani vice versa. Jednak czasem okazuje się, że film/książka/gra na podstawie czegoś innego jest znacznie lepsza. Nie obejdzie się też bez porównań między jednym a drugim. Tutaj świat jest odwzorowany na podstawie gry, zakończenie jest troszkę inne niż było, to znaczy takie samo, lecz różni się szczególikami.

Jedyne, co mi się nie spodobało to zmiana nazwisk bohaterów, np w grze jest Cristina Vespucci, a w powieści Cristina Calfucci. A jak już mowa o bohaterach, to głównym jest Ezio Auditore da Firenze, który widnieje na okładce. Jest to historia tocząca się przez ponad 20 lat. Nie może zabraknąć też ważnych, historycznych postaci i takim jest choćby Rodrigo Borgia, Leonardo da Vinci czy Lorenzo di'Medici, a nawet rody się pojawiały - weźmy choćby ród Pazzich.

O czym w skrócie? O Asasynach czyli skrytobójcach, którzy są przeciwnikami templariuszy. W Assassin's Creed II przenosimy się do czasów renesansowych, a konkretnie XV wiek Italii, a w tym m. in. Florencja i Wenecja. I jest tu przedstawiony konflikt Ezia Auditore da Firenze jako Asasyna i jego przeciwnika Rodriga Borgię czyli Mistrza Zakonu Templariuszy, który przy okazji jest papieżem od 1492 roku. Jeśli ktoś grał w grę nim przeczytał książkę, można prosto stwierdzić - podczas czytania, człowiek słyszy ten soundtrack. Nie da się po prostu przejść obojętnie obok tych dźwięków.

Nie jest to inna historia, która korzysta z tych samym miejsc oraz ma tych samych bohaterów i ewentualnie zmienione jest nazwisko. Jest to ta sama. Tyle tylko, że w wersji papierowej. Czy oddaje klimat tak samo jak gra? I tak i nie. Ciężko być przeciwko, jak wszystko jest przemyślane, gdzie tam, gdy w grze jest dopowiedziany jeden wątek w innej odsłonie, tak tutaj mamy ciąg od samego początku bez zabawy w odsłanianie w innym tomie. Tak jednak pomysł, by niewielkie kwestie zmienić np. spotkanie z Rodrigą Borgia w kaplicy sykstyńskiej. Jest tam pewien szczegół, który niewiele różni się od tej, która jest w grze. Lecz z drugiej strony, jakby wszystko byłoby kropka w kropkę takie same, to zaś nudne by było. Zbyt nudne.

Podsumowując styl dobry, bohaterowie miejscami płytcy. Na plus działają słówka włoskie, których tłumaczenie jest na samym końcu książki, tak samo, jak spis bohaterów. Jest to dobre dla tych, którzy nie lubią grać w gry komputerowe, a chcieliby coś z fantasy sobie przeczytać oraz dla tych, którzy lubią sięgać także po inną formę wydania albo są fanami serii.

W skrócie:
Seria: Assassin's Creed
Tom: 1
Tytuł: Assassin's Creed: Renesans
Autor: Olivier Bowden
Gatunek: Fantasy
Wydawnictwo: Insignis
Ilość stron: 488
Rok wydania: 2010
Ocena: 6/10 - może być

Tomy:
Assassin's Creed: Renesans || Assassin's Creed: Bractwo || Assassin's Creed: Tajemna Krucjata
Assassin's Creed: Objawienia || Assassin's Creed: Porzuceni || Assassin's Creed: Czarna Bandera
Assassin's Creed: Pojednanie || Assassin's Creed: Podziemie || Assassin's Creed: Pustynna Przysięga
Assassin's Creed: Odyssey

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal