Recenzja: Cień Sułtana - Maria Paszyńska [KSIĄŻKA]

 5 kwietnia 2020          1 komentarz
Salve.
Cień Sułtana to pierwszy tom trylogii o tym samym tytule. Już od jakiegoś czasu zbierałam się za przeczytanie tego cyklu. Dlaczego? Z uwagi na miejsca akcji, w której dzieje się. Akurat ze wszystkich lokacji, byłam tylko na Cyprze, ale to nie znaczy, że inne miejsca, w których akcja się dzieje, nie są również w moim kręgu zainteresowań.
Stambuł... Turcja. Jakoś wolę Konstantynopol niżeli Stambuł. Tak mi bardziej pasuje. Nie wiem, czemu wolę nazwę dłuższą. I Habsburgowie czyli inaczej Węgry. Rok 1566, gdy dzieje się akcja w książce.Czasy XVI wieku. Choć Sułtanem jest Sulejman Prawodawca, to bohaterem jest Mahmed Pasza Sokollu ze strony Stamubułu. Mahmeda poznajemy jako wysoko postawionego mężczyznę, któremu ufa Sulejman. Jednakże Jelena Żrińska jest bohaterką ze strony węgierskiej. Poznajemy ją jak była jeszcze dzieckiem. Losy tych dwóch bohaterów stykają się ze sobą.

Przyznam, że Autorka musiała szukać dość dużej dawki informacji historycznej, by umieścić akcję właśnie w takim okresie. To nie lada wyzwanie jest napisać fikcję literacką na tle historycznym, by niczego ważnego dla tego okresu nie pominąć ani ważnych, historycznych postaci. No i nie zapomnieć też o tym, by odpowiednio kulturę i zasady przedstawić, które panowały w tym okresie. Niby błahe, ale ważne.

Powieść ta jest barwna. Podoba mi się to, że nie ma zbyt długich opisów. Są wyważone, tyle jest, by wystarczyło do podstawowego zobrazowania obecnie działającej się sytuacji. Przynajmniej czytelnik się nie nudzi, a książka nie jest zbytnio nadmuchana w strony. Te 450 stron jest w sumie na tę pozycję idealnie dopasowane. Taka średniej grubości powieść.

Styl pisania jest lekki i przyjemny. Nawet nie odczuje się tych stron, a w szczególności będzie to ułatwienie dla tych, dla których 450 to już gruba powieść jest. Na plus też działa to, że książka podzielona jest na kilka części, które zaś podzielone są na daty i miejsce akcji. Czytelnik wie, gdzie się dzieje i kiedy. Jedyne, co zauważyłam i nie mogę tego popuścić, to literówka w słowniczku niestety się wkradła i nikt tego nie wykrył nim książka poszła do druku.

Więc podsumowując, jak na początek zapowiada się nieźle, bo czytelnik chce przeczytać kolejną część, by wiedzieć, co się dzieje w następnych latach życia bohaterów.

W skrócie:
Cykl: Cień Sułtana
Tom: 1
Tytuł: Cień Sułtana
Autor: Maria Paszyńska
Gatunek: Historyczna
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 448
Rok wydania: 2016
Ocena: 7/10 - Godne uwagi

Tomy:
Cień Sułtana || Krwawe Morze || Córka Gniewu

1 komentarz

  1. Niestety powieść chyba nie jest w moim klimacie ale recenzja napisana bardzo ciekawie, przyjemnie się czytało :D

    OdpowiedzUsuń

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal