RECENZJA: Zimowy Monarcha - Bernard Cornwell [KSIĄŻKA]

 12 kwietnia 2020          Brak komentarzy
Salve.
Oto powieść Zimowy Monarcha, która otwiera cykl trylogii arturiańskiej. Autorem zaś jest Bernard Cornwell, a wydaniem w Polsce zajęło się wydawnictwo Otwarte.
Legend o Królu Arturze, co nie miara. Już za dzieciaka słyszałam o nim. Są nawet bajki o Królu Arturze, a co dopiero filmy i książki, więc gdy tylko dowiedziałam się, że jest powieść historyczna dotycząca tej postaci, stwierdziłam, że przeczytam. A nóż może mi się spodoba, a że nie lubię niedokończonych historii, to i całość czyli wszystkie trzy tomy sobie przeczytam. A co mi tam, jak i tak lubię książki czytać.


Sam Król Artur jest to legendarny celtycki dowódca Brytów (tereny Wielkiej Brytanii). Tyle, że do tej pory są spory historyków, czy aby na pewno taka postać, jak Król Artur faktycznie istniał. Jest synem z nieprawego łoża Króla Uthera, a że urodził się w mroźną noc, stąd tytuł tej książki Zimowy Monarcha. Choć to Artur gra główne skrzypce, to bohaterem jest jednak Derfel, który jest Saksonem. To z pozycji Derfela dowiadujemy się o życiu Artura. Mało tego, Król Uther umiera, więc trzeba wybrać nowego Króla. I choć zostaje nim Morderd, którego opiekunem zostaje nie kto inny, jak Artur, tak pojawia się jeszcze Tristan. Samo imię Tristan od razu skojarzyło mi się z Tristanem i Izoldą.

Ogólnie styl pisania melancholijny, spokojny. Nawet wtedy, gdy się coś działo, wszystko było opisane tak harmonijnie wręcz. Przypomniał mi się właśnie styl Robin Hobb, która jest autorką trzech cykli - Skrytobójcy, Złocistoskórego oraz Bastarda i Błazna. Różnica jest tylko w gatunkach i historii przedstawionych na łamach kartek. W sumie na plus Bernarda Cornwella jest to, że nie przynudza długimi opisami, jak to zdarza się Robin Hobb. Choć w obu przypadkach narracja jest pierwszoosobowa.

Podsumowując jest to dobra pozycja dla tych, którzy lubią pozycje historyczne, legendy. Dobra jest to też książka dla tych, którzy interesują się też historią. No i dla tych, którzy szukają czegoś innego, ale sami jeszcze nie wiedzą, czego, bo być może się ta powieść, jak i cały cykl, spodoba.

W skrócie:
Cykl: Trylogia Arturiańska
Tom: 1
Tytuł: Zimowy Monarcha
Autor: Bernard Cornwell
Gatunek: Historyczna
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 610
Rok wydania: 2017
Ocena: 7/10 - Godne uwagi

Tomy:
Zimowy Monarcha || Nieprzyjaciel Boga || Excalibur

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal