RECENZJA: Larista - Melissa Darwood [KSIĄŻKA]

 19 kwietnia 2020          Brak komentarzy
Salve.
Larista otwiera cykl Wysłanników. Autorem jest Melissa Darwood, a dzięki temu, że wydawnictwo Kobiece - Young podjęło się wydania tej trylogii, to można sobie przeczytać, co to Autorka za świat wykreowała.
Czasem lubię przeczytać młodzieżową książkę, choć przyznam, że może i wyrosłam z takiej literatury, to czasem warto coś innego przeczytać. Nawet przypomnieć sobie jakieś historię z lat młodzieńczych, jeśli są takowe. I choć mam kilka takich pozycji, tak ten cykl jest nowym, więc do wspominek dla mnie nie należy, ale zapoznać się, jak najbardziej mogę.Z reguły wolę czytać takie książki, które mają minimum 400-500 stron wzwyż, ale od czasu do czasu, gdy przeczytam coś, co ma raptem 290 stron, też się nic nie stanie. Chyba nawet na dobre mi to wyjdzie, gdy raz na jakiś czas chudszą książkę przeczytam. Nawet to wskazane jest też. Może to wynika z tego, że czytam już lata, że wolę takie troszkę grubsze pozycje.

Przyznać też chcę, że okładka przykuwa uwagę czytelnika. Skrywa nutkę tajemniczości. I ten tytuł też za wiele nic nie mówi czytelnikowi, o co może tak naprawdę chodzić. Dopiero w trakcie czytania dowiadujemy się, skąd ta nazwa pochodzi i co oznacza.

Głównymi bohaterami są Gabriel i Larysa (nie mylić z nazwą Larista, co znaczy zupełnie coś innego). Rozdziały są naprzemienne. Poznajemy także innych bohaterów, na przykład wroga Daniela albo przyjaciół Zuzannę i Patryka. Autorka postawiła na dość znane polskim osobom imiona, a nie takie zagraniczne. Mało jest takich nietypowych imion, które w Polsce są mało znane. Z czasem czytelnik poznaje też nie tylko, co to jest Larista, ale także kim jest Wysłannik, kim jest Iblis. Przyznam, że rok urodzenia Gabriela lekko mnie zdziwił.

Styl pisania jest lekki i przyjemny. Szybko się czyta. Choć tak średnio lubię, gdy raz jest z jednego punktu widzenia, a raz z drugiego, ale jeśli jest to zgodnie z historią, to jeszcze przeżyję. Niestety raz miałam taką wątpliwość czytania innej Autorki taką książkę, że nie wiedziałam, o co chodzi, a raz było z jednego bohatera punkt widzenia, a za chwilę ni stąd ni zowąd było już z punktu widzenia innego. Czytelnik gubił się wtedy i mam uraz po tej książce, ale daje szansę innym Autorom. Narracja jest pierwszoosobowa, jak i z punktu Larysy, tak i Gabriela.

Podsumowując jest to ciekawa historia, typowo dla młodych osób, ale nie nastolatek typu 16+, ale raczej tak 18+. Młody dorosły inaczej. I oczywiście wszyscy dorośli, jak najbardziej.

W skrócie:
Cykl: Wysłannicy
Tom: 1
Tytuł: Larista
Autor: Melissa Darwood
Gatunek: Młodzieżowa
Wydawnictwo: Kobiece - Young
Ilość stron: 288
Rok wydania: 2018
Ocena: 7/10 - godne uwagi

Tomy:
Larista || Guerra || Cedyno

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal