RECENZJA: Assassin's Creed: Tajemna Krucjata - Olivier Bowden [KSIĄŻKA]

 31 maja 2020          Brak komentarzy
Salve.
I kolejna odsłona Assassin's Creed już jest. Tym razem jest to Assassin's Creed: Tajemna Krucjata na podstawie Assassin's Creed: I oraz spin-off Assassin's Creed: Bloodlines. Jest to połączenie wynikające na potrzeby historii, by całość mogła zostać zrozumiana, skąd nagle tacy bohaterowie mają nagle większy wpływ, skoro w tej części gry jest tak znikoma ilość albo praktycznie w ogóle zerowy wpływ. Wszystko właśnie wyjaśnia się w tym spin-offie, stąd Autor pisząc tę część, posiłkował się jeszcze jedną kwestią, która porusza wątek głównego bohatera.
Jeśli ktoś nie wie, określenie spin-off to nic innego, jak stworzenie czegoś nowego na bazie tego, co jest już popularne, na przykład bohaterów, miejsca akcji, wątków itd.


Pytanie jest teraz też następujące: Dlaczego to ta część jest sklasyfikowana jako część trzecia, skoro gra jest jako pierwsza? Otóż jest to historia o Altairze Ibn-La'Ahadzie, który żył w czasie III Krucjaty, jednak jest to przedstawione z pozycji Ezia Auditore da Firenze, który czyta o Wielkim Mistrzu Asasynów z tego okresu. I w związku z tym, że pojawia się Ezio, dlatego też jest to część trzecia. Ezio czyta o Altairze podczas podróży do Konstantynopola, by odnaleźć klucze do Biblioteki Altaira, która jest w Masjafie.

Altair Ibn-La'Ahad to asasyn, którego można poznać w trakcie upadku, poznać, jak się zmienia i dochodzi do władzy. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Mamy już tym razem nie Włochy, ale Damaszek czyli Syrię, Masjaf czyli Syrię, Jerozolimę czy Izrael oraz Akkę czyli Izrael. Dwa państwa, cztery główne miasta. Ale też są i inne miejsca akcji, jak na przykład w takim kraju, jak na przykład Cypr jest dalsza część historii. Poznajemy też takich bohaterów, jak Maffeo i Niccolo Polo. No i nie można nie wspomnieć o Abbasie, wrogu Altaira, czy nie napomknąć o Al-Mualimie.

W tej części jest więcej akcji, więcej starć. Widać dokładniej tę różnicę między templariuszami a asasynami. Może temu, że templariusze, że w II odsłonie, zeszli do podziemi i się ukrywają, bo historia mówi o tym, że Zakon Templariuszy został rozwiązany w 1312 roku i na potrzeby kontynuacji walki między tymi dwoma bractwami np. w historii Ezia, trzeba było coś wymyślić. czemu templariusze nadal istnieją pomimo oficjalnego zakończenia.

Podsumowując, pomimo pojawiającego się Ezia, jest to miłe oderwanie się do innej historii, innego bohatera. Choć do Ezia nic nie mam, tak była to fajna odmiana.

W skrócie:
Seria: Assassin's Creed
Tom: 3
Tytuł: Assassin's Creed: Tajemna Krucjata
Autor: Olivier Bowden
Gatunek: Fantasy
Wydawnictwo: Insignis
Ilość stron: 504
Rok wydania: 2011
Ocena: 6/10 - może być

Tomy:
Assassin's Creed: Renesans || Assassin's Creed: Bractwo || Assassin's Creed: Tajemna Krucjata
Assassin's Creed: Objawienia || Assassin's Creed: Porzuceni || Assassin's Creed: Czarna Bandera
Assassin's Creed: Pojednanie || Assassin's Creed: Podziemie || Assassin's Creed: Pustynna Przysięga
Assassin's Creed: Odyssey

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal