RECENZJA: Córka Gniewu - Maria Paszyńska [KSIĄŻKA]

 23 sierpnia 2020          1 komentarz
Salve.
I ostatni tom z cyklu Cienia Sułtana. Mowa tu o Córce Gniewu, która zarazem jest najcieńszą powieścią z całej trylogii. Posiada zaledwie 300 stron. Ważne, prócz tego, ile książka ma stron, by nie była zapychaczem, to znaczy żeby pisać byle co i naciągać na tyle, by mieć bardzo dużą ilość stron. Tyle, że ilość stron nie jest najważniejsza, bo najważniejsza jest historia powieści.
Szkoda trochę, że już to koniec jest i ostatni tom, ale z drugiej strony kolejne tomy byłyby już naciąganą historią. Można by było stworzyć kolejne rozdziały, ale to już nie byłby ten sam klimat, Autorka tu wprowadziła. A utrzymanie takiego klimatu jest dla każdego Pisarze nie lada wyzwaniem.


Kolejny tom, w którym znane postacie powracają. Akcja dzieje się 3 lata później od wydarzeń w drugim tomie. Selim umiera, nowy Sułtan zasiada w Stambule. Jelena znów ucieka, gdy tylko nadarzyła się okazja. Tylko pytanie, czy śmierć Selima i kolejna ucieczka Jeleny wyjdzie wszystkim na dobre? Choć jest nawiązany wątek romansu, to jednak szkoda, że w większej mierze jest ten wątek ukazany tylko przy jednej parze, do końca nie zostało to ukazane w drugim kontekście pary, to znaczy jest, ale za mało. Było to zbyt słabe, a obie pary miały dość ciężko w ukryciu tej zakazanej miłości.

Spodobało mi się to, że pojawia się Cypr. Lubię ten kraj i ten klimat cypryjski. Co prawda w niezbyt dużej ilości, ale jest. Szkoda też troszkę, że nie było więcej wątków w tym kraju.

Jednak czytając tę książkę, można odnieść wrażenie, że Autorce powoli kończą się pomysły na historię, na to, by utrzymać też w takim klimacie, jaki panował w poprzednich częściach. Dlatego też może nie jest to najbardziej rozbudowany tom, jaki może być, w szczególności, że raz mamy Jelenę, raz mamy Mahmeda.

Podsumowując jest do ogólnie dobra kontynuacja i zwieńczenie całej trylogii. Plus całej tego cyklu jest też taki, że szybko się czyta, styl dużo robi.

W skrócie:
Cykl: Cień Sułtana
Tom: 3
Tytuł: Córka Gniewu
Autor: Maria Paszyńska
Gatunek: Historyczna
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 304
Rok wydania: 2018
Ocena: 7/10 - Godne uwagi

Tomy:
Cień Sułtana || Krwawe Morze || Córka Gniewu

1 komentarz

  1. Nie znam tej autorki ale pora to zmienić. Z chęcią przeczytam tę książkę :)
    Pozdrawiam
    www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal