RECENZJA: Nieprzyjaciel Boga - Bernard Cornwell [KSIĄŻKA]

 30 sierpnia 2020          Brak komentarzy
Salve.
I już nadchodzi tom drugi cyklu trylogii arturiańskiej autorstwa Bernarda Cornwella. Nieprzyjaciel Boga to dalsze losy historii o legendzie Króla Artura. I choć w rzeczywistości toczą się wahania, czy takowa postać w ogóle istniała, tak czemu by nie wykorzystać tej osobliwości i napisać o tym powieść. A konkretnie trzy.
Dlaczego w sumie sięgnęłam po te powieści? Chyba w sumie z sentymentu do tej postaci, bo jednak moje zainteresowania historią tyczy się zupełnie innego obszaru. No może lata będą niekiedy zbliżone, w zależności, jaki region świata wezmę pod uwagę, ale tak to raczej celtyckie klimaty są jednak trochę dalekie od moich zainteresowań, by pogłębiać w tej dziedzinie wiedzę.Bohaterem nadal jest Derfel i to z jego punktu widzenia poznajemy Króla Artura. Kolejnymi postaciami, które można i w tej części spotkać, to Lancelot i Merlin. Przypomina mi się to Camelot, a według legend arturiańskich Camelot to zamek-miasto, w którym znajdował się Okrągły Stół i wokół niego zbierali się Rycerze Okrągłego Stołu. Takie mam z tym skojarzenia w połączeniu z Królem Arturem, Lancelotem i Merlinem. Częstym także bohaterem jest Nimue, a także biskup Sansum, który z czasem staje się przełożonym Derfla w Dinewrac.

Dużym plusem jest to, że przy każdym tomie są wypisani wszyscy bohaterowie, którzy występują w danej części oraz miejsca akcji. To ułatwia czytelnikowi w odnalezieniu się, kim kto jest. Choć, co prawda, skomplikowane to to nie jest, ale przydatne dla podsumowania sobie.

Styl nadal harmonijny i spokojny, ale trzeba przyznać, że przyjemny. Dobrze się czyta, przynajmniej można się w jakiś sposób wyciszyć po całym dniu, nawet wtedy, gdy dzieje się jakaś akcja. Przyznam, że Bernard Cornwell się też trochę rozpisuje, bo to drugi tom, w którym jest ponad 600 stron. Ale za to dobrego czytania.

Podsumowując jest to dobra kontynuacja, równie ciekawa, co część poprzednia czyli Zimowy Monarcha. Dobra dla każdego, kto szuka jakieś odskoczni, ale i jakiegoś spokojniejszego stylu pisania.

W skrócie:
Cykl: Trylogia Arturiańska
Tom: 2
Tytuł: Nieprzyjaciel Boga
Autor: Bernard Cornwell
Gatunek: Historyczna
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 610
Rok wydania: 2017
Ocena: 7/10 - Godne uwagi

Tomy:
Zimowy Monarcha || Nieprzyjaciel Boga || Excalibur

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal