RECENZJA: Cedyno - Melissa Darwood [KSIĄŻKA]

 27 września 2020          Brak komentarzy
Salve.
Ostatni tom z cyklu Wysłannicy. Szkoda, nie szkoda. Z jednej strony tak, bo coś musi się skończyć, ale z drugiej strony to już ostatni ciąg historii o Gabrielu, Larysie czy ich przyjaciołach. A tak poza tym w każdym momencie można znów przeczytać, a jak można znów przeczytać, to znów można czytać o tych samych bohaterach. A że to znów ta sama historia, to trudno. To i tak nie jest źle, bo pierwotne wydanie Laristy, które po wznowieniu w innym wydawnictwie czyli Kobiece - Young, tak Larista zyskał kolejne dwa tomy czyli Guerra i Cedyno. W związku z tym, jestem akurat zadowolona, że historia ta została uzupełniona o dodatkowe części.W tej części okładka już troszkę odbiega od poprzednich dwóch. Owszem, jest mężczyzna, ale nie ma drzew, czy też drogi, gór. Jest za to kosmos, planety. Troszkę się to gryzie z motywem z poprzednich tomów, ale choć część tego motywu jest zachowana.

Tym razem mamy więcej bohaterów. Mamy też powroty do przeszłości kilku z nich, by lepiej zrozumieć teraźniejszość, historię przede wszystkim, która się toczy. Czy takie powroty do przeszłości lubię? Jeśli ma to sens, by ułatwić czytelnikowi w zrozumieniu całej historii, to jak najbardziej. Ale nie wtedy, gdy to nie ma pokrycia w rzeczywistości. Jednak nadal mamy Larysę i Gabriela oraz ich przyjaciół. W sumie to polubiłam tę dwójkę bohaterów. Przypadli mi do gustu. I choć Zuza tak mniej, ale też jest fajna.

Historia nadal już z trzecioosobową narracją, ale już podziałami na czas, w którym się dzieje akcja, by było wiadomo, o co w danym fragmencie chodzi. Zaś akcja dzieje się wokół Cedyno. Podoba mi się przy okazji styl Autorki, który za każdym razem jest lekki i przyjemny, przez co można odprężyć się podczas czytania nawet jeśli jest to literatura młodzieżowa. Choć coraz rzadziej będę już sięgać po tego typu książki, to nie przeczę, że znów za jakiś czas nie sięgnę, jeśli nie będę miała na to ochoty.

Podsumowując cała seria jest dobra, nie da się wytypować, która część jest najlepsza, najgorsza czy taka sobie. Wszystkie są na takim samym poziomie. A to się rzadko zdarza.

W skrócie:
Cykl: Wysłannicy
Tom: 3
Tytuł: Cydeno
Autor: Melissa Darwood
Gatunek: Młodzieżowa
Wydawnictwo: Kobiece - Young
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2019
Ocena: 7/10 - godne uwagi

Tomy:
Larista || Guerra || Cedyno

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal