RECENZJA: Rabih czyli wiosna - Weronika Tomala [KSIĄŻKA]

 8 listopada 2020          Brak komentarzy
Salve.
Dziś tak trochę na spokojnie, że tak ujmę, bo czegóż można oczekiwać od pozycji, której gatunek to literatura obyczajowa? Wiadomo, że są tematy ciężkie, ale też i takie lżejsze. Tak to można podsumować, odkąd zaczytuję się w powieści obyczajowe.
Jeszcze nie miałam okazji czytać od DlaCzemu, więc jest to okazja, by przekonać nie tylko, jaka sama jest ta pozycja, ale jak tutaj wydawca podszedł do wydania - trzeba przyznać, że wydawca wydawcowi nie równy jest. A przyznać muszę, że i okładka przyciąga na swój sposób uwagę czytelnika.

Głównymi bohaterami jest Marta i Rabih. Rabih z arabskiego znaczy wiosna. Podział mamy na dwie części: kiedyś i teraz. Część kiedyś jest bardzo krótka, z tego względu, że jest to zarys do teraźniejszości, by czytelnik mógł zrozumieć, jak doszło do ich przyjaźni oraz rozłąki na wiele lat. Natomiast część teraz jest znacznie dłuższa z uwagi na spotkanie po latach, emocje targające bohaterów w związku z tym spotkaniem.

Za dużo bohaterów, prócz tej dwójki, nie ma. A akcja to głównie Warszawa. Jako z drugoplanowych to polubiłam Michasię czyli na pełne imię to Michalina, która wraz z Martą prowadzą własną firmę. W sumie fajna ta praca, ale wolę jednak inny charakter pracy, mimo wszystko.

Styl ogólnie jest dobry, a pozycja sama w sobie lekka i przyjemna. Za dużo też się nic tak wielkiego nie dzieje. Siegnęłam po tą pozycję, by przekonać się, jak Autorka wybrnęła z połączenia dwóch kultur: europejskiej oraz arabskiej. To dwa różne światy na jednej planecie i w jednym miejscu się zetknęły. I jeszcze askept przyjaźni męsko-damskiej między tymi kulturami, która została zachwiana. I pytanie, czy uda się to wszystko po latach naprawić, czy da się wrócić. Pogodzić się z tym, co zaszło i zacząć od nowa.

Podsumowując jeśli szuka ktoś czegoś lekkiego i niezobowiązującego, to polecam tę książkę. Ot tak na rozluźnienie.

W skrócie:
Tytuł: Rabih znaczy wiosna
Autor: Weronika Tomala
Gatunek: Literatura Obyczajowa
Wydawnictwo: DlaCzemu
Ilość stron: 324
Rok wydania: 2019
Ocena: 6/10 - może być

Brak komentarzy

Publikowanie komentarza

XARN dla Agencji Runa © 2020 - nadal